اِسپه یعنی سپید
گروه مردم نهاد اِسپه به طور منظم هر هفته در نقاط مختلف ایران نهالکاری انجام میدهد. ما در نظر داریم تا با کمک شما عزیزان آینده ای سبز تر را برای این سرزمین رقم بزنیم.
برای مشاهده ی جزئیات فعالیت های ما اینجا کلیک کنید

چرا باید نهال کاشت؟

ما اختلالات زیادی در نظام طبیعت ایجاد میکنیم که به آن واقف نیستیم

محاسبه ی رد پای کربنی به معنای محاسبه ی حدودی میزان گازهای گلخانه ای تولید شده توسط یک شخص، رویداد، محصول یا فعالیت است.

به دلیل حجم بالای داده های مورد نیاز، نمیتوان به طور دقیق میزان انتشار همه ی سموم تولید شده به واسطه ی یک سبک زندگی را محاسبه کرد. به همین دلیل رد پای کربنی یک معیار بسیار مهم برای درک میزان تاثیرگذاری سبک زندگی ما بر گرمایش جهانی است.

با پر کردن این فرم میتوانید نسبت به ضرر نسبی سبک زندگی خود برای طبیعت آگاه شوید. در نهایت متوجه خواهید شد که نیاز است چند نهال در طول زندگی خود بکارید تا فقط گازهای گلخانه ای تولید شده در طول زندگی خود را خنثی کنید!

برای سفارش کاشت نهال، منطقه ی مورد نظر خود را انتخاب کرده و مشخصات مربوطه را وارد کنید. بلافاصله پس از ثبت سفارش میتوانید شناسنامه ی الکترونیکی آن را از این آدرس دانلود کنید: حساب کاربری > سفارش ها > نمایش > دریافت شناسنامه الکترونیکی نهال

نهال شما طی حدود سی روز کاشته خواهد شد و با اسکن کد موجود بر روی شناسنامه میتوانید عکس و مشخصات نهال کاشته شده را دریافت کنید. مشخصات نهال تا سه ماه پس از بارگذاری روی وبسایت موجود خواهد بود و سپس آرشیو می شود.

سوالات شما

اسپه میکوشد تا با شفاف سازی فعالیت های خود، افراد را تشویق به کاشت نهال های بیشتر کند. در ادامه به تعدادی از پرسش های متداول کاربران میپردازیم.

محل کاشت نهال با توجه به گونه، سن، اقلیم و زمان کاشته شدن ممکن است متفاوت باشد. نهال برای تقویت ناحیه ی رویشی کاشته می شود و سفارش نهال در هیرکانی و… به معنای کاشته شدن درخت در جنگل نیست. این کاشت ممکن است در محدوده روستاها، دانشگاه ها، شهرک ها، مدارس، حاشیه جنگل و سایر فضاهای عمومی یا نیمه عمومی تحت نظر انجام شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر از محل های اصولی نهالکاری به وبلاگ های ما مراجعه کنید.

درخت انتخاب شده کاملا سازگار با اقلیم منطقه و از گیاهان بومی می باشد. این نهال ها از نهالستان های دارای مجوز تهیه می شوند و سلامت آنها کاملا تایید شده و عاری از هر گونه آفت هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب گونه های نهال برای کاشت، به وبلاگ های ما مراجعه کنید.

ما معتقدیم که پلاک گذاری نهال ها باید به صورت کاملا بی زباله و بدون تنگ کردن عرصه بر درخت انجام شود. از این رو کارت هایی از جنس کود تغذیه کننده ی گیاه را به عنوان پلاک انتخاب کردیم تا بعد از مستند سازی، پای نهال دفن شده و ریشه ی گیاه را تغذیه کند.

بدیهی است که پیرو رویکرد به دور از مصرف گرایی اسپه، شناسنامه ای فیزیکی برای افراد ارسال نخواهد شد و شناسنامه ای الکترونیکی در اختیار شما قرار می گیرد که پس از دریافت پیامک کاشت، با اسکن کد آن می توانید تصویر نهال های خود را مشاهده و دریافت کنید. پس از گذشت سه ماه از کاشت نهال، تصاویر از روی وبسایت پاک شده و به آرشیو منتقل خواهند شد.

با توجه به بررسی هایی که توسط کارشناسان اسپه قبل از کاشت انجام می شود، پیش بینی می شود در صورت عدم دخالت عوامل غیر مترقبه، درصد بسیار زیادی از نهال های کاشته شده میانسالی را تجربه کنند. بومی بودن گونه های انتخاب شده و صحیح بودن شرایط کاشت سبب می شود تا نهالها نیاز به رسیدگی طولانی مدت نداشته باشند و با سرعت بسیاری با شرایط اقلیمی خو بگیرند. از طرفی کاشت در مکان های تحت نظر، آنها را به میزان زیادی از گزند دام و انسان به دور نگه می دارد.

به طور کلی آمار گیری های ما در طول سال های گذشته نشان می دهد که بیش از 85 درصد نهال ها بدون هیچ مشکلی به بار می نشینند.

اسپه تمام تلاش خود را می کند تا کاشت نهال در سریع ترین زمان ممکن پس از ثبت سفارش انجام شود. اما با توجه به تعدد فاکتور های لازم برای کاشت مناسب، ممکن است دریافت عکس نهال برای سفارش های ثبت شده در ماههای گرم یا بسیار سرد سال، تا حدود سه ماه به طول بیانجامد. 

تهیه درخت، حمل به منطقه مورد نظر، کاشت، آبیاری اولیه، تهیه پلاک، مستند سازی و خدمات اولیه رسیدگی به نهال. مسئولیت نگهداری طولانی مدت از نهال بر عهده ی حامیان اسپه خواهد بود.

بنا به بسیاری از موارد حقوقی، فرد سفارش دهنده مالک نهال کاشته شده نیست و این خرید صرفا هدیه ای است بی چشم داشت به مادرمان زمین… بنابراین برای جلوگیری از هر گونه برداشت، تخریب یا ادعای مالکیت در آینده، لوکیشن نهال به صورت حدودی و با خطای حدودی 50 متر در اختیار سفارش دهنده قرار خواهد گرفت. سفارش دهنده می تواند هر زمان از محدوده ی محل کاشت نهالهای خود بازدید کند. برای مشاهده ی وضعیت نهال های کاشته شده توسط اسپه، ما را در صفحات اینستاگرام دنبال کنید:

tree.espe               @green.espe@

تماس با ما

در شبکه های اجتماعی با ما در ارتباط باشید.
تعداد نهال های هدیه شده به زمین
3005

مشاهده سند کاشت

کد نهال را در این قسمت وارد کنید.